Written by 1:39 pm

Narodowy Program Kopernikański w Polskim Ładzie

  •  
  •  
  •  

15 maja 2021

W przedstawionym przez kierownictwo PiS i rządu w sobotę 15 maja 2021 tzw. Polskim Ładzie na s. 85 znalazł się punkt pt. „Program Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej”. Cytujemy go in extenso:

„2023 r. obchodzimy 550-lecie urodzin jednego z największych Polaków, Mikołaja Kopernika. Z tej okazji rząd przygotuje wieloletni program finansujący zorganizowanie i działania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej – forum współpracy naukowej oraz programów kształcenia dla polskich i zagranicznych uczonych, zwłaszcza w takich dziedzinach jak medycyna, astronomia, fizyka czy matematyka, a także program kształcenia w tych dziedzinach. Będziemy dbać także o dalszy rozwój takich instytucji jak Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Warszawskie Towarzystwo Naukowe czy Narodowe Centrum Nauki.”
______________________

[Komentarz:] O meandrach wypowiedzi przedstawicieli MNiE na temat Narodowego Programu Kopernikańskiego, w tym Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, już pisaliśmy. Dobre podsumowanie tego chaosu informacyjnego przedstawił też w „Oko.press” Adam Leszczyński.
Trudno nie odnieść wrażenia, że użycie czasu przyszłego („rząd przygotuje”), zapewnienie w tym kontekście, że rząd zadba o PAN i inne instytucje naukowe (co to ma niby do punktu o uczczeniu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika?) oraz zaniechanie używania sloganu „Narodowy Program Kopernikański”, składają się na (mało wiarygodną) obronę ostatnich zapewnień kierownictwa MNiE, wedle którego prace nad Narodowym Programem Kopernikańskim tak naprawdę się jeszcze w ministerstwie nie rozpoczęły, a pomysły ministerialne z Akademią Kopernikańską w żaden sposób nie będą szkodziły Polskiej Akademii Nauk i innym podmiotom naukowym.

(Visited 80 times, 1 visits today)
Close