Written by 5:32 pm Ogólne

W sprawie wykładu dr Hanny Machińskiej

12 stycznia 2023, ledwie tydzień przed zaplanowanym wydarzeniem, w niejasnych okolicznościach został odwołany wykład dr Hanny Machińskiej. Była Zastępczyni RPO, członkini społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, miała wygłosić wystąpienie A mury runą, runą, runą…. poświęcone prawo-człowieczym uwarunkowaniom sytuacji uchodźców w Polsce w ramach cyklu Wykłady na nowe Tysiąclecie. Środowisko Monitora Akademickiego przygotowało apel w tej sprawie do Rektora, Senatu i Rady Uczelni. 759 Członków i Członkiń naszej Społeczności akademickiej podpisało Apel.

To dzięki zaangażowaniu osób, które podpisując nasze stanowisko dały wyraz przywiązaniu do łączących nas akademickich wartości, wykład Dr Machińskiej ostatecznie się odbył. Bardzo za to dziękujemy. List i listę sygnatariuszy przekazaliśmy dr Hannie Machińskiej.

 

W sprawie wykładu dr Hanny Machińskiej

Środowisko Uniwersytetu Warszawskiego poruszyła ostatnio sprawa wykra­czająca swoim znaczenie poza nasz kampus.

Władze UW w bezprecedensowy sposób w ostatniej chwili odwołały „z powodów technicznych” wykład dr Hanny Machińskiej, pracownicy naszego Uni­wersytetu, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, osoby jak mało kto zasłużonej dla walki o prawa człowieka w Polsce. Decyzja ta, niezrozumiała i niezgodna z dobrym obyczajem akademickim, stawia Uniwersytet Warszawski w bardzo niedobrym świetle.

Zablokowanie wypowiedzi dr Hanny Machińskiej przenosi brutalne me­to­dy sporu politycznego w mury naszej Uczelni. Tymczasem, jak w swoich de­kla­­racjach z początku obecnej kadencji podkreślał JM Rektor UW prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, „na Uniwersytecie zachęcamy do dyskusji za pomocą̨ argumentów, do zadawania trudnych pytań́ i poszukiwania odpowiedzi. Naszym wspólnym celem jest dążenie do prawdy”.

Apelujemy do Rektora oraz Władz UW, a także do Senatu UW oraz Rady U­czelni o dopilnowanie, by Uniwersytet Warszawski jak najprędzej powrócił do tych zasad.

Oczekujemy również̇ wyjaśnienia tej sprawy.

Mamy nadzieję, że wykład dr Hanny Machińskiej odbędzie się̨ w UW w bliskim czasie.

Członkowie i członkinie wspólnoty Uniwersytetu Warszawskiego 

(podpisało 759 osób przynależących do wszystkich stanów społeczności UW)

Warszawa, 14 stycznia 2023

(Visited 152 times, 1 visits today)
Close